neděle 22. dubna 2012

GIGO!


„Docent statistiky nám při studiu neustále opakoval zkratku GIGO. Garbage in, garbage out. Jakmile vpustíte do výzkumu špatná data, nikdy nevytvoříte kvalitní práci, zaznělo během konference, které jsem se nedávno účastnila. Pravda pravdoucí. Nejen pro vědu.
Flákota, hranolky, tatarka, Cola, těstoviny v olejové lázni, tyčinka, koláč, omáčka, rohlík, smažák, salám, pivko, „jogurt“, hambáč, knedlík, zelíčko, čokoláda, taveňák… Tyto „laskominy“ se v jídelníčku našich domácností objevují čím dál pravidelněji. V ruku v ruce se zvýšeným výskytem kardiovaskulárních chorob, diabetu, rakoviny, artrózy. Obezitou a nadváhou podle Světové zdravotnické organizace trpí více než 2 miliardy lidí (což je více než podvýživou).
Profesor Štěpán Svačina z první lékařské fakulty Univerzity Karlovy prohlašuje, že zdraví ze 70 procent ovlivňují strava a pohyb a jen zhruba po 15 procentech zděděné předpoklady a kvalita zdravotní péče. Hovadina? Do benzínového motoru taky pravidelně tankujete naftu? A pak čekáte, že za vás nefunkčnost vozu mechanik jednou pro vždy vyřídí?
Ať už je vzájemný procentuální poměr jakýkoliv, musí být i podprůměrně inteligentnímu jedinci jasné, že jak se maže, tak se jede. A ono nejen, že se to často po blbé péči zastaví, ono se to ani nerozjede! Protože k takovému přístupu vychováváme naše děti. I ty české se v průzkumech svěřují, že hranolky tvoří základní stavební kámen jejich potravní pyramidy, snídaně je tabu a kdy měly k obědu zeleninovou přílohu už si nevzpomínají. 
Na obranu takového stravování často lítají argumenty ve slovech chuť, čas, cena. Chuť? Nemyslím, že pouze sůl, cukr a tuk jsou ingredience, které by měl člověk v potravě vnímat. Tento důvod bych proto přejmenovala na zvyk. A ten si můžete vybudovat i na naprosto jiných potravinách.
Málo času? Na sebe? Na společné chvíle s lidmi, které milujete? Na face to face sdílení zážitků u snídaně či večeře? Na radost z toho, že můžete ostatním připravit dobrotu? Na zdraví? Na co svůj čas tedy vlastně máte??? Nebude za tím spíše lenost nebo podlehnutí marketingovým trikům? Vážení, teplý, čerstvý a dobrý oběd bez problému připravuji do 30 minut. Nehledě na to, že díky kvalitní energii vám baterky vydrží fungovat mnohem déle.
Cena? Na první pohled občas možná trochu vyšší, ale vzhledem k výživové hodnotě, obsahu vlákniny, nepotřebujete nakupovat kvanta. Přestanete platit za vodu, éčka, sójovou mouku, zahušťovadla. A pokud budete jíst opravdu pravidelně, vyváženě, zmizí chutě na sladké, takže ušetříte i na vyprošťovacích čokoládičkách.
Život by neměla být řehole. Ať už pod patronátem sóji, nebo prorostlé krkovičky. Na svět jsme přišli sice s danou genetickou výbavou, ale jako rozdílní jedinci. Máme svoje názory, potřeby, chutě. Starejme se o ně vlastním mozkem. Pak se šance, že si do života nataháme garbage, rapidně snižuje.

neděle 15. dubna 2012

Pupek pod lupou


Konečně jsem se dočkala! Po všech reklamách, na kterých se děvčátka o rozměrech opuchlé nitěnky stresují nad celulitidou, nevytvarovaným zadečkem, nedopnutými kalhotami, prázdnou push-upkou i stárnutím pleti, se před oči recipienta dostala také reklama, kde je estetickému soudu vystaven muž. Stylovou záležitost má na svědomí firma Com Plus, která prostřednictvím týdeníku Ekonom nabízí IT outsourcing.

Zdroj: Ekonom: Týdeník Hospodářských novin. Praha: Economia, a.s, 2012, LVI, č. 12. ISSN 1210-0714.

V levé části reklamy (umístěné na spodu strany 63 v rubrice automobily) se skví dominantní motiv, pointa – mužské tělo opatřené tukovým batůžkem, které si jeho nositel podrobně prohlíží lupou. Aby byla velikost pupíčku umocněna, zaujímá celou třetinu plochy a negativní dopad neutuchajícího apetitu na zdraví dokresluje umrlčí barva pokožky. „Prozkoumejte svoje rezervy… Věnujte se už jen svému businessu, starosti o IT nechte nám.“
Pánové, už je to tady! Už máte taky svoje (tukové) rezervy! Zkoumat a starat se o ně, to by měl být váš business! Šup, utíkejte domů, otevřete časopisy svých drahých poloviček, poptejte se jich na zaručenou dietu, super koktejly, zeštíhlující spodní prádlo, gely a vůbec všechny další způsoby zaručující zejména vybudování sebenenávisti k vlastnímu tělu.
Sex prodává. Touha po dokonalosti a uznání společnosti ještě víc. Nebo snad vidíte za neustálým využíváním motivu nedosažitelného a reálně neexistujícího ideálu krásy něco jiného? Proč se neustále necháváme vychovávat v nešťastného spotřebitele, hledícího na odtučněný jogurt jako na jedinou záchranu před zpackaným životem? Dámy a pánové, zahoďte lupy, pořiďte si hroší kůži a vyjděte s hlavou hrdě vztyčenou do světa. Alespoň, když už budete mít i nějaké kilo navíc, ho z tohoto úhlu neuvidíte.